Бактериите, причиняващи заболяване на венците, може да причинят и ревматоиден артрит
Доказано е, че заболяването на венците (пародонталната болест) има връзка с множество различни системни заболявания. Една подобна системна болест е ревматоидният артрит, но досега взаимовръзката й с пародонталната болест не бе доказана.
В ново изследване обаче, публикувано в академичния журнал PLoS Pathogens, изследователи от Училището по дентална медицина, орално здраве и системни болести към Луивилския университет (University of Louisville, School of Dentistry, Oral Health and Systemic Diseases) и други изследователи от Проекта за венците и ставите на ЕС (European Union’s Gums and Joints Project) разкриха как бактерията, отговорна за пародонталната болест известна като Porphyromonas gingivalis, причинява ревматоиден артрит.
Учените показват как тази бактерия води към по-бързо развитие, по-голям интензитет и по-ранно начало на ревматоидния артрит и може да причини разрушаване на костта и хрущяла, съобщава блогът „Тийт Римувъл”.
Те са открили, че бактерията произвежда уникален ензим, пептидил-аргинин дезаминаза (peptidylarginine deiminanse) – ПАД, който засилва предизвикания от колагена артрит. Този артрит е произведен в лабораторията така, че да имитира ревматоидния артрит. Ензимът ПАД променя остатъците от някои протеини в цитрулин; тялото ги възприема като „нападатели”, което докарва имунна атака. При пациентите с ревматоиден артрит това води до хронично възпаление, причиняващо разрушение на костите и хрущяла в ставите.
Изследвана е и друга орална бактерия, позната като Prevotella intermedia, но за нея няма данни, че поражда подобна реакция на ПАД като Porphyromonas gingivalis.
Учените смятат, че резултатите от изследването им може да разкриват връзката между Porphyromonas gingivalis, която се появява по време на пародонталната болест, и проявяващия се впоследствие ревматоиден артрит.
Те се опират и на други изследвания, откриващи връзка между пародонталната болест и ревматоидния артрит.
Например, съществуват изследвания, показващи, че наличието на пародонталната болест е поне два пъти по-вероятно при пациенти с ревматоиден артрит.